На 2 декември 2010 г. тази държава е избрана за организатор на първенството пред Австралия, САЩ, Южна Корея и Япония. Това е първият финален турнир за световната купа, който се провежда в арабския свят и в страна с мюсюлманско мнозинство. Това е и второто световно първенство, което се провежда изцяло в Азия след турнира през 2002 г. в Южна Корея и Япония (на световното в Русия имаше мачове и в Екатеринбург, който се намира в Азия). Този турнир е последният, който включва 32 отбора, а за 2026 г. се планира да се състезават 48 отбора.
За първи път световното първенство не се провежда през май, юни или юли. Турнирът е насрочен за края на ноември до средата на декември. Той се играе в съкратен срок от 28 дни, като финалът е определен за 18 декември 2022 г., на който ден е и националният празник на Катар.
По време на надпреварата са постигнати редица рекорди. Със своите 172 гола, първенството става най-резултатното в историята. Лионел Меси се превръща във футболистът с най-много мачове на световни финали. Това е най-скъпата надпревара (с похарчени над 220 млрд. щ.д.) и най-гледаната, както пред екраните, така и по стадионите. За първи път изцяло дамска съдийска тройка ръководи мач от Световно първенство по футбол за мъже.
Обвинения за корупция са отправени във връзка с това как Катар спечелва правото да бъде домакин на събитието. Вътрешното разследване и доклад на ФИФА оневиняват Катар, но главният разследващ Майкъл Дж. Гарсия охарактеризира доклада на ФИФА за своето разследване като „материално непълен и погрешен“. На 27 май 2015 г. швейцарски федерални прокурори започват разследване за корупция и пране на пари, свързани с определянето на домакинството на Световните купи през 2018 и 2022 година.
Процедурата за кандидатстване за домакинството на Световното първенство по футбол от 2018 и 2022 г. започва през януари 2009 г., а националните асоциации трябва да заявят своя интерес до 2 февруари 2009 г. Първоначално са регистрирани 11 оферти за Световната купа на ФИФА през 2018 г., но по-късно Мексико се оттегля. , а кандидатурата на Индонезия е отхвърлена от ФИФА през февруари 2010 г., след като Индонезийската футболна асоциация не представя писмо с държавна гаранция за подкрепа на кандидатурата.
В крайна сметка има пет оферти за Световната купа на ФИФА за 2022: Австралия, Япония, Катар, Южна Корея и Съединените щати. Двадесет и двамата членове на Изпълнителния комитет на ФИФА се събират в Цюрих на 2 декември 2010 г., за да гласуват за избор на домакините и на двата турнира. Двама членове на изпълнителната комисия на ФИФА са лишени от правото да гласуват във връзка с твърдения за корупция по отношение на гласуването им. Решението е Световното първенство по футбол да се проведе в Катар през 2022 година. Катар е най-малката страна, домакин на Световно първенство, следващата по-голяма по площ е Швейцария, домакин на Световното първенство по футбол през 1954 г., която е повече от три пъти по-голяма от Катар.
Изборът на Катар предизвиква редица реакции на неодобрение, като се стигна до множество разследвания около методиката, с която са си послужили от арабската страна, за да се сдобият с правата за домакинство на Мондиал 2022. В крайна сметка се решава шампионатът да се проведе по план, а цялата организация на първенството възлиза на колосалните 220 милиарда долара
На 19 май 2022 г. ФИФА обявява списъка с 36 рефери, 69 асистент-рефери и 24 видео асистент-рефери за турнира. От 36-те рефери ФИФА включва по двама от Аржентина, Бразилия, Англия и Франция.
За първи път са определени жени рефери да ръководят мачове на голям турнир за мъже. Стефани Фрапарт от Франция, Салима Мукансанга от Руанда и Йошими Ямашита от Япония стават първите жени рефери, назначени на Световно първенство за мъже. Към тях се присъединяват и три жени асистент-рефери, също първи. Фрапарт наблюдава финала на Световното първенство по футбол за жени през 2019 г.